Chociaż borsuki są bardzo towarzyskie, prowadzą głównie ukryte życie w swoich podziemnych domach i prowadzą nocny tryb życia: wychodzą w nocy na żer i bawią się z rodzeństwem.
Fascynujące fakty o borsukach
- Podobnie jak ludzie, borsuki żyją w norach z rodzinami i uwielbiają przebywać ze swoimi bliskimi. Mają silne poczucie wspólnoty z najbliższą rodziną.
- Ostry zmysł węchu borsuków jest około 800 razy lepszy od naszego. Być może ze względu na swój wyostrzony zmysł węchu borsuki utrzymują swoje domy w doskonałym stanie, tworząc nawet dół latrynowy jako toaletę. Nie wypróżniają się w swoich domach, lecz budują doły z suchej trawy i liści, które trzymają tuż przy swoich norach.
- Borsuki wykorzystują trawę także do czegoś innego: robienia sobie legowisk. Lubią czuć się komfortowo w swoich norach. Codziennie odnawiają swoje legowiska, wyrzucając stare liście na zewnątrz i przynosząc nowe liście, na których mogą się układać i spać.
- Niektóre nory borsuków mają nawet 100 lat i są dziedziczone przez kolejne pokolenia. Te podziemne nory, mają do 40 wejść i wiele metrów tuneli. Borsuki spotkasz między innymi w Wąwozie Szopczańskim – więcej o tym miejscu tutaj.
- Borsuki pocieszają swoje młode podczas burzy. W jednej z nor, po głośnym uderzeniu pioruna, zaobserwowano 6-miesięczne młode borsuka, które zakrywało uszy łapkami. W słodkim geście, inne borsuki usiadły wokół młodego, aby go pocieszyć.
- Borsuki genialne spędzają do 70% czasu pod ziemią, dlatego niewielu z nas ma przyjemność zobaczyć je w ich naturalnych siedliskach. Ale wszyscy musimy stanąć w obronie tych zwierząt, które często są źle traktowane, aby zdobyć ich futro. Dlatego borsuki rozpaczliwie potrzebują naszej pomocy: Na wolności myśliwi często chwytają chronione borsuki, stosując bolesne pułapki i inne okrutne metody. Albo hodują i zamykają te społeczne zwierzęta w małych klatkach na farmach, a wszystko to przed brutalnym traktowaniem ich w celu wykonania pędzli do malowania, makijażu czy golenia.